Betting og Odds Nyheder

Per P tror ikke på Brøndby

18-07-2008 10:26

Per SpilXpertens faste SAS Liga-ekspert, den tidligere landsholdsspiller Per Pedersen, er efter en veloverstået sommerferie igen klar til at guide SpilXpertens brugere igennem SAS Liga-kampene. Nedenunder kan du både læse hans bud på top- og bundplaceringerne samt kommentarer til kampene i 1. runde.


Sikke en sæson, vi går i møde! Det ser mere spændende ud end jeg husker at ha’ set det før – i begge ender af tabellen. Transfervinduet er stadig åbent, men jeg må jo bedømme ud fra, hvordan det ser ud i skrivende stund. I toppen ser FCM og OB ud til at være de, der har forstærket sig mest og bedst, mens FCK hidtil har virket underligt passive. Jeg var en af dem, der troede Don Ø ville handle rigtig meget kvalitet ind i sommerpausen, men kun Thomas Kristensen er kommet til, mens ”SilberPOWER” og Gravgaard er væk.

FCM har et kanonhold!! Califf og Borring er to superspillere, og kan de bevare fokus har de alle chancer for at slutte i toppen. OB havde allerede i sidste sæson et godt hold, men skuffede spillemæssigt og pointmæssigt. Den dygtige sportschef, Kim Brink, har solgt Borring (svækkelse ja, men for 19 mio SKULLE han sælges!!), men købt rigtig godt ind. Henrik Hansen vil vise at han kan begå sig i toppen af SAS Ligaen, og købet af Djemba-Djemba ser klogt og gennemtænkt ud - og dertil nogle spændende nordmænd. Skal man klandre OB for noget, er det ikke at ha’ hentet et klasse-supplement til Djiby.

Jeg bedømmer OB og FCM til at være de to bedste hold, mens FCK lige nu ser svækkede ud. Aab ligner en nummer 4. Brøndby? Tjaaa, jeg har ikke så meget fidus til dem. Så en plads som nr. 5 eller 6 – mere tror jeg ikke på med den nuværende trup.

I den anden ende af tabellen ser det mindst ligeså spændende ud. Oprykkerne, Sønderjyske og Vejle, ser stærkere ud end oprykkere gør normalt. Men jeg tror dog at de begge får det svært, ligesom AGF og Horsens også skal kigge sig over skulderen. Jeg tror umiddelbart at Sønderjyske rykker ud, og tager Vejle eller AGF med sig ned.

Rigtig god sæson!

Nedenunder er hans bud på opgørene i 1. runde:

Randers - AGF X (0-0)
Forsigtigt udlæg fra begge hold, tror jeg der er i vente. AGF har handlet fornuftigt ind, og Dan Thomassen styrker den i forvejen forbedrede organisation. Nando bliver spændende at følge fremad banen, men han blev skadet torsdag og er måske slet ikke med i denne kamp. Randers har ikke ageret kraftigt i dette transfervindue, men det behøves ikke være skidt. De handlede så meget ind i sidste sæson, at de nok har bedre af at få spillet de nye spillere ind. Så jeg tror på bedre Randers-spil i efteråret, men lige i denne kamp tror jeg på et forsigtigt udlæg fra begge hold.

Horsens - Sønderjyske 1 (1-0)
Oprykkere har det traditionelt svært, og det tror jeg da også at Sønderjyske får. Men undervurder dem ikke! De har et godt hold, som nok skal få en del point, selvom de er favorit til at tage den ene nedrykningsplads. Horsens så jeg mange gange i sidste sæson. De har ikke mange gode spillere, men et godt hold! Og selvom de har mistet deres mest kreative spiller, Henrik Hansen, tror jeg de klarer skærene igen. Men underholdningen bliver nok ikke helt den samme, for Henrik stod for stort set alt det kreative AC viste. En hård, tæt kamp tror jeg på, men mon ikke Horsens større rutine gør udslaget og sikrer en sejr.

FC Nordsjælland - Brøndby 1 (1-0)
Begge hold kom i gang i torsdag. FCN gjorde det fint med 3-0 sejr i Tallinn, mens Brøndby skuffede fælt hjemme og kun vandt 1-0 over B36 fra Færøerne. Alle forventer at Brøndby kommer tilbage til toppen, jeg er ikke helt så overbevist om at det bliver top 4. Presset på Brøndby for at starte sæsonen godt er enormt, og jeg tror de kan få det rigtig svært. Bernburg viste torsdag at han er klar til den nye sæson, og jeg tror faktisk at FCN vinder en smal sejr.

AaB - FC Midtjylland 2 (0-1)
Pyh, sikke en kamp at starte med!! Og jeg tipper nederlag til mestrene. AaB er et stærkt hold, men de vandt også DM i sidste sæson på en lidt billig baggrund. Undskyld til nordjyderne, men det mener jeg faktisk... FCM har snuppet AAB’s anfører samt købt Borring og Kim C (3 kasser i debuten), så det ser spændende ud.. Og kan de være fokuserede, tror jeg de kan få en super sæson. De kan jo lægge stilen ved at starte med sejr over mestrene.

FC København - Esbjerg 1 (2-1)
Hjemme i Parken SKAL FCK starte med sejr over Esbjerg. Og FCK har fordelen af at ha’ spillet en vigtig kamp torsdag. Det tror jeg kan gøre udslaget. Thomas Kristensen bliver vigtig som den kreative, der skal skal sætte angriberne i scene, og Junior skal for alvor i gang. Ailton tror jeg ikke på for alvor, men Junior samt et nyt indkøb bør kunne sikre mange FCK-mål i den kommende sæson. Defensivt bør man købe en Gravgaard-afløser, og mon ikke københavnerne arbejder på det. Esbjerg har hentet Thorvaldsson i Hannover, og den tidligere Allsvenskan-topscorer er en farlig herre, der sammen med Bech, Lange, Vingaard og Zimling udgør en nydelig offensiv..

Vejle - OB 2 (0-2)
OB spiller kamp på højeste niveau mod Aston Villa lørdag, og bør være helt i gear til onsdagens kamp i Vejle. Oprykkerne har handlet flot ind og vil gerne vise hjemmepublikummet at de kan klare sig i SAS Ligaen. Priske, Becchara og Allan Olesen er fornuftige køb af en oprykker, men OB bør vise klassen og sikre sig en sejr her. Djiby ser skarp ud og de nye ser ud til at være forstærkninger. Så alt andet end sikker OB-sejr her vil være en overraskelse.


Per P´s fiduser præsenteres i samarbejde med Expekt:

Den Solide: OB-sejr - odds 1,80 ExpektExpekt logo

Dobbelt op: Under 2,5 mål i Randers-AGF - odds 1,85 Expekt

Den Dristige: FCN-sejr - odds 3,60 Expekt

Indskudsbonus - op til 750 kr


Expekt tilbyder en stor indskudsbonus til alle nye kunder - Du får op til 750 kr. i bonus på dit første indskud hos Expekt.

Sådan gør du:
1. Opret en konto hos Expekt
2. Overfør minimum 75 kr. til din nye Expekt konto (bemærk, at hvis du benytter Moneybookers til din overførsel kan du ikke gøre brug af dette tilbud).
3. Send en mail til dkkbonus@expekt.com med oplysninger om dit kundenummer og hvor meget du har indsat. Din 100% bonus op til 750 kr. vil blive indsat på din konto indenfor 48 timer.

Få din bonus her: expekt

Kommenter artiklen skjul

Alle Betting og Odds Nyheder

 Oprettet
To gange 6 til Oltedal i weekenden 16-08-2010 13:55
Molineux ramte plet 12-08-2010 09:04
Masser af landskampe i midtugen 10-08-2010 16:07
Agger favorit til anførerbindet efter Jon Dahl 10-08-2010 10:25
Sportingbet: Ny 100 % velkomstbonus og mobile betting 06-08-2010 13:37
Danskejet bookmaker går ekstra large 06-08-2010 13:10
Masser af europæisk fodbold i midtugen 04-08-2010 11:26
Stitch er brandvarm på træningskampene 02-08-2010 17:35
Masser af action i midtugen 27-07-2010 00:07
Agurketiden er over os! 20-07-2010 13:20
Per P: OB er guldfavoritter 14-07-2010 10:24
Odds på Bendtners Baby Boom 12-07-2010 14:49
Vinderne af VM Manager-konkurrencen er fundet 12-07-2010 10:35
Tennis og Tour de France på SpilXperten 08-07-2010 14:11
23becks og KingFed med fart på i boblerpanelet 05-07-2010 10:27
Vinderne i VM-konkurrencen er fundet 29-06-2010 16:54
Flot søndag for svenske eksperter 28-06-2010 11:27
Masser af Wimbledon-tennis på SpilXperten 22-06-2010 13:30
TIDSBEGRÆNSET SPECIALBONUS HOS TITANBET 14-06-2010 13:41
Betsafe: VM start – risikofrit spil på højkant! 11-06-2010 08:51
Per P: Danmark går videre fra den indledende pulje 10-06-2010 12:36
To dage til VM-start: Her er spillernes dom 09-06-2010 12:44
Klar til VM? Se bookmakernes odds bonus tilbud her 31-05-2010 11:25
Spillefirma: Her er spillerne, Morten Olsen må skuffe 27-05-2010 15:34
Følg VM i fodbold på SpilXperten 26-05-2010 12:38
Spillelovgivning ændret og udskudt 22-05-2010 11:33
Kunne du tænke dig at poste spilforslag på SpilXperten.com? 21-05-2010 14:42
Fodboldligaer på sommerferie - hvad nu? 17-05-2010 11:28
BajenBengan i superform 12-05-2010 11:50
Ny basketball-ekspert i boblerpanelet 10-05-2010 13:24
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Seneste optakter

Mike Grey: SønderjyskE sætter Odense på plads

AL-Bank Ligaen odds fra Mike GreyFire lokalbag er på tapetet mandag aften i AL-Bank Ligaen, når holdene tager endnu et skridt mod slutspillet. Mike Grey…

Optakt: Barcelona - Valencia

BarcelonaValenciaReturkamp mellem Barcelona og Valencia i Copa del Rey, hvor en plads i finalen er på spil. Første opgør endte 1-1, og der venter os derfor…

Bonus-oversigt

Bet365

Bet365 bonus: 100 % op til 1.000 kroner

Få din bonus her: Bet365

Bet365 giver dig som ny kunde op til 1.000 kroner

NordicBet

Nordicbet bonus: 100 % op til 1.000 kroner

Få din bonus her: Nordicbet

Nordicbet, som er en af danskernes foretrukne

Betsafe

Betsafe bonus: 100 % op til 1.000 kroner

Få din bonus her: Betsafe

Betsafe.dk giver dig nu op til 1000 kroner i Betsafe