Danmark kommer kun lettere decimeret til træningskampen mod Irland, som til gengæld må se bort fra to af holdets absolut største profiler, der er skadede.
Kampen er den sidste test inden det går løs på Råsunda den 8.september, hvor Danmark spiller en af de vigtigste kampe i historien, såfremt drømmen om EM skal bevares. Ydermere er der også revanche til gode, eftersom svenskerne blev dømt som vindere af den nok så omtalte skandalekamp i Parken, hvor Danmark vendte 0-3 til 3-3 før Christian Poulsen slog Marvus Rosenberg ned i eget straffesparksfelt, blev udvist, og efterfølgende kunne se dommer Herbert Fandel blive overfaldet af en beruset, dansk tilskuer.
Opgøret mod Irland spilles i NrGi Park, Århus, som hele tiden har været aftalt som spillested. Til kampen må landstræner Morten Olsen se bort fra Thomas Sørensen samt de to tidligere AGF´ere, Martin Jørgensen og Leon Andreasen. Trioen døjer med skader, og er i stedet blevet erstattet af Stephan Andersen, William Kvist og FCN-spilleren Thomas Kristensen. Alt i alt er følgende 20 spillere udtaget til kampen:
Jesper Christiansen (FC København)
Stephan Andersen (Brøndby IF)
Daniel Agger (Liverpool FC)
Jan Kristiansen (FC Nürnberg)
Kasper Bøgelund (Borussia Mönchengladbach)
Leon Andreasen (SV Werder Bremen)
Martin Laursen (Aston Villa)
Michael Gravgaard (FC København)
Niclas Jensen (FC København)
Daniel Jensen (SV Werder Bremen)
Dennis Rommedahl (AFC Ajax)
Rasmus Würtz (FC København)
Thomas Kahlenberg (AJ Auxerre)
Jesper Grønkjær (FC København)
Jon Dahl Tomasson (Villareal CF)
Nicklas Bendtner (Arsenal FC)
Peter Løvenkrands (FC Schalke 04)
Irland har enormt blandede resultater i træningskampe. De seneste ti af slagsen har indeholdt mærkelige nederlag til Chile og Bolivia, men også sejre over Sverige og Portugal, dog på eget græs. I EM-kvalifikationen trak irerne noget svære modstandere i form af Tyskland, Tjekkiet og Slovakiet. Irland er dog fortsat godt med og er efter syv kampe blot et enkelt point efter Tjekkiet på den sidste kval-plads. Tyskland er for længst stukket af med blot et enkelt pointtab i syv kampe.
Til kampen mod Danmark må Staunton dog se bort fra sin normale førstekeeper Shay Given, der endnu ikke har været i aktion for Newcastle denne sæson grundet skade, ligesom holdkammerat Damien Duff. Også Lee Carsley er ude af truppen, da han ikke er 100 % klar. Tre af de større profiler på et dog stadig godt besat landshold, der tæller følgende spillere:
Colgan (Barnsley)
Doyle (Birmingham)
Henderson (Preston)
Carr (Newcastle Utd)
Dunne (Manchester City)
Finnan (Liverpool)
Kelly (Birmingham)
McShane (Sunderland)
O´Shea (Manchester Utd)
Douglas (Leeds)
Hunt (Reading)
Ireland (Manchester City)
Kilbane (Wigan)
McGeady (Celtic)
A O´Brien (Hibernian)
Potter (Wolves)
A Reid (Charlton)
Doyle (Reading)
Elliott (Wolves)
Keane (Tottenham)
Keogh (Wolves)
Long (Reading)
Murphy (Sunderland)
Irerne virker særdeles stærkt besat i defensiven, mens danskerne ret beset kun bør skulle holde øje med Robbie Keane i front. Mange af irernes kampe går under 2,5 mål i træningskampe, nærmere betegnet syv af de seneste 10 af slagsen. Danskerne har aldrig haft til vane at gå målamok i træningskampene, 4-2 sejren mod Portgal eksklusiv, og har ligesom irerne syv af 10 kampe under. Nordicbets 1,75 for maksimalt to mål i kampen virker tiltalende.
Af Benjamin Leander / Spilxperten