Odds og Tips optakter
19-06-2012 21:49
 Den første kvartfinale står mellem Tjekkiet og Portugal, der sluttede henholdsvis 1’er og 2’er i gruppe A og B. Begge nationer åbnede EM-slutrunden med et nederlag, men siden da er det blevet til back-to-back sejre, og formen har for alvor indfundet sig.
EM 2012 optakt: Tjekkiet - PortugalKampstart: 21. juni 2012 kl. 20:45 TV: Vises med optakt fra kl. 20:00 på DR1EM 2012 odds på Tjekkiet - Portugal1 = 5,50 hos Unibet – SPIL NU X = 3,60 hos Unibet – SPIL NU 2 = 1,75 hos Bet365 – SPIL NUBetting tips og spilfiduser til Tjekkiet - PortugalPortugal går ind til kampen her som forhåndsfavoritter, men tjekkerne har vist flot spil, og det er farligt at udråbe en sikker vinder. Både Portugal og Tjekkiet har udmærket sig særligt i den offensive del af spillet, og vi forestiller os et målrigt møde, nationerne imellem. Cristiano Ronaldo fandt dræberinstinktet frem mod Holland, og han er en livsfarlig herre, når han er i sit es. Hos Tjekkiet har Petr Jiracek nu nettet to gange, men det er generelt den kollektive indsats, man må fremhæve. Vi tror, at Portugal vil forcere i offensiven, og det kan motivere tjekkerne til at lægge ekstra mange kræfter i kontrafasen. Over 2,5 mål kan spilles til odds 2,28 hos Betfair.
Tjekkiet har overrasketTjekkerne var på forhånd spået en hård skæbne i gruppe A, hvor særligt Rusland og værterne fra Polen lignede alvorlige trusler. Det blev imidlertid ikke til noget avancement for hverken russere eller polakker, for grækerne sluttede bag Tjekkiet, der overraskede med den samlede gruppesejr. En høj arbejdsmoral har kendetegnet tjekkernes slutrunde indtil videre, og de får også brug for at løbe ”den ekstra meter”, når de møder Portugal, som formentlig kommer til at have overvægt i boldbesiddelsen. Holdets X-factor finder man i buret, hvor Petr Cech vogter.Ronaldo har meldt sig ind Cristiano Ronaldo misbrugte to store muligheder mod Danmark, men i kampen mod Holland stemplede den portugisiske supertekniker for alvor ind. Han så generelt meget koncentreret ud, og han var meget kynisk og kontrolleret ved begge sine scoringer. Med Cristiano Ronaldo i hopla har portugiserne et vitalt våben, som enhver modstander bliver nødt til at forholde sig særligt til. Desuden har Portugal oppet sig i det defensive, hvor Ronaldos holdkammerat Pepe regerer. Bliver dette en slutrunde, hvor Portugal leverer varen?Trupnyt for Tjekkiet - PortugalTjekkiets Thomas Rosicky måtte udgå med en skade i Grækenland-kampen, og han var derfor ikke med mod Polen. Det er usikkert, hvorvidt han kan deltage i kvartfinalen.EM 2012 odds på Tjekkiet - Portugal1 = 5,50 hos Unibet – SPIL NU X = 3,60 hos Unibet – SPIL NU 2 = 1,75 hos Bet365 – SPIL NU
|